Download for Android

Obscene Extreme Festival 2014

16.7 - 20.7 2014, Czechy


0 wyznawcy 68,802

ścienny

Obscene Extreme Festival commented on their own photo.

status 2014-10-31 20:09:52

ROMPEPROP Live At OEF 2010

video 2014-10-31 11:30:03

Have a Great Halloween!!!


Extreme, Music, Festival - Rompeprop

link 2014-10-31 11:27:10

Extreme, Music, Festival - Rompeprop BUBLAJÍCÍ HOLANDSKÁ GOREGRIND MAŠINÉRIE ROMPEPROP SE VRACÍ NA OEF!!! Všichni máme stále ještě v živé paměti neuvěřitelně živelnou show v roce 2010, kterou ROMPEPROP zvedli na na nohy a roztacovali doslova celé trutnovské Bojiště. Tyhle OEF veteráni jsou i zároveň věrní OEF fanoušci, kteří na náš festival jezdí i bez jejich jména na playlistu festivalu. Sázkou na jistotu je, že určitě předvedou naprosto šílenou show, která bude atakovat hranici maximální šílenosti!!! ROMPEPROP drhnou hodně chytlavý gore a to si myslím, každý dobře ví!!! 3 kolíci, kteří netrpí žádným zbytečným ostychem, mydlí si nekompromisně to svoje a jde jim především o to, pobavit sebe a všechny, kdo tyhle rytmy mají pod kůží!!! Nasaďte si taneční boty, tihle nás jistojistě dostanou do pořádného varu!!!

status 2014-10-31 11:25:25

A BUBBLING GOREGRIND MACHINE FROM HOLLAND IS COMING BACK!!! ROMPEPROP!!! All of us are still keeping in good memory the unbelievably unrestrained ROMPEPROP show of 2010 that set literally everyone on their feet and made the whole Trutnov Battlefield dance. These OEF veterans are also true OEF fans who come to our fest even without their name being in the playlist. It is for sure they will do an utterly crazy show attacking the edge of a total madness!!! ROMPEPROP produce a very catchy gore everybody knows for sure!!! 3 guys missing any needless shyness grinding relentlessly their bit and trying to entertain themselves and everybody who like such tunes first of all!!! Put on your dancing shoes as this will rev us fucking up!!!

OBSCENE EXTREME 2015

photo 2014-10-31 11:24:21

ROMPEPROP OBSCENE EXTREME 2015 July / červenec 8 - 12, 2015 TRUTNOV - Battlefield / Na Bojišti CZECH Republic www.obsceneextreme.cz www.facebook.com/ObsceneExtremeFestival www.youtube.com/user/ObsceneExtremeFest Facebook event ►► www.facebook.com/events/811619218862526

OBSCENE EXTREME 2015

SCHIRENC PLAYS PUNGENT STENCH

link 2014-10-30 09:50:36

SCHIRENC PLAYS PUNGENT STENCH

Obscene Extreme Festival commented on their own photo.

status 2014-10-29 12:38:52

Extreme, Music, Festival - Schirenc Plays Pungent Stench

link 2014-10-29 11:51:05

Extreme, Music, Festival - Schirenc Plays Pungent Stench NETŘEBA VELKÝCH SLOV. JSME VELICE RÁDI, ŽE SE K NÁM VRACÍ RAKOUSKÁ LEGENDA!!! SCHIRENC PLAYS PUNGENT STENCH!!! Den, kdy se v roce 2007 PS rozpadli, znamenal ztrátu jedněch z nejoriginálnějších death metalových tvůrců a od té doby neustalo volání po jejich návratu. Přes zklamání z náhlého rozpadu pokračoval zakládající člen zpěvák/kytarista Martin „El Cochino“ Schirenc s vydáváním hudby a hraním koncertů s různými jinými projekty než nakonec souhlasil s účastí na show na počest PS v Istanbulu, kde odehrál několik písní od své dřívější kapely pod přezdívkou „The Church of Pungent Stench“. Na bicí ho doprovázel Mike Gröger (Hollenthon) a Hakan Nurcanlı (Art Diktator). Tenhle koncert z roku 2011 měl ohromný úspěch. Následně dostal Schirenc nespočet nabídek od nejrůznějších promotérů, aby tuhle show přivezl i do jiných měst. Až roku 2013 Schirenc konečně souhlasil, že s „The Church of Pungent Stench“ vyrazí na cesty, aby svou návštěvou poctil světová pódia. V nové sestavě byl stále Mike na bicí, ale také se představil nový basák, Danny Vacuum, známý ze svého působení u kapel jako Genocide S.S., Necrony a The Accidents. První představení se konalo na Eindhoven Metal Meeting a jen podtrhlo začátek úspěšné série vystoupení na největších festivalech v Evropě (Graspop Metal Meeting, Hellfest, Brutal Assault, Bang Your Head, Barroselas Metalfest, Neurotic Deathfest) a USA (Maryland Deathfest, 70.000 Tons of Metal). Kvůli soudnímu sporu byla kapela nucena změnit si jméno a jezdí teď turné jako „Schirenc plays Pungent Stench“. Ale mise zůstává stejná: přivést hudbu nejchorobnější rakouské kapely zpět k životu, nechat ten plamen stále hořet a odmítnout velebit popel!!!

Extreme, Music, Festival - Schirenc Plays Pungent Stench

link 2014-10-29 11:50:23

Extreme, Music, Festival - Schirenc Plays Pungent Stench NO NEED FOR BIG WORDS. WE ARE VERY GLAD AN AUSTRIAN LEGEND IS COMING BACK!!! SCHIRENC PLAYS PUNGENT STENCH!!! The day Pungent Stench disbanded in 2007 marked the loss of one of death metal's most unique originators...and the calls for a reunion have not ceased ever since. Although dissappointed by the sudden split, founding member singer/guitarist Martin „El Cochino“ Schirenc continued to release music and play concerts with various other projects, before he finally agreed to attend a Pungent Stench tribute show in Istanbul, where he played several songs from his former band under the moniker „The Church of Pungent Stench“. Supported by Mike Gröger (Hollenthon) on drums, as well as Hakan Nurcanlı (Art Diktator) on bass, this 2011 concert was a huge success. Subsequently, Schirenc received numerous offers from various promoters to also bring this show to other cities. It wasn’t until 2013 that Schirenc finally agreed to take „The Church of Pungent Stench“ on the road to grace stages worldwide. The new line up continued to feature Mike on drums, but also introduced a new bass player, Danny Vacuum, known for his involvement with bands like Genocide S.S., Necrony, and The Accidents. The first show took place at the Eindhoven Metal Meeting and only marked the beginning of a successful series of appearances at the biggest festivals in Europe (Graspop Metal Meeting, Hellfest, Brutal Assault, Bang Your Head, Barroselas Metalfest, Neurotic Deathfest) and the USA (Maryland Deathfest, 70.000 Tons of Metal). Due to a legal dispute, the band was forced to change it’s name and is now touring as „Schirenc plays Pungent Stench“. However, the mission remains the same: bringing the music of Austria’s sickest band back to life and keeping the flame burning by refusing to praise the ashes!!!

Komentarze

Podziel się opinią o tym festiwalu

Zaloguj się, aby skomentować


WWW www.obsceneextreme.cz Kraj Czechy Kategoria Metal Odwiedzający 10,000-20,000 Obscene Extreme Festival MySpace

Inne festiwale w tym kraju: Czechy

Inne festiwale w tym stylu: Metal